Webbanmälan

Att träna sitt eget barn

Att samtidigt vara förälder och tränare innebär flera utmaningar och det kan vara svårt att skilja på de två rollerna. Men engagemanget som föräldratränare bidrar även till att bygga och stärka sociala band.

Dagens svenska idrottsmodell är till stor del baserad på föräldrarnas frivilliga arbete och är en förutsättning för att verksamheten ska kunna bedrivas i sin befintliga form. Varje vecka är det föräldrar som står i föreningskiosken, köper in nytt material, rapporterar närvaro, skickar ut kallelser till matcher, håller i träning och coachar matcher.
RF-SISU Stockholm och FOC Farsta fotbollsförening bjuder in till en föreläsning med Magnus Kilger, Stockholms universitet som bland annat har forskat om ideellt engagemang inom idrotten, vilka utmaningar föräldratränaren möter och hur man kan förhålla sig till dessa på bästa sätt.

Ur innehållet:
  • Den dubbla rollen
  • Balans mellan omsorg och prestation
  • Nära relation och behov av självständig frihet
  • Utmaningar för föreningsidrotten
Målgrupp:
Du som jobbar i styrelsen, är aktivitetsledare, tränare/coach eller engagerad förälder

Information

    • 2026-04-14
      • 2026-04-16 18:00 - 19:30
    • Farsta Gård, Ladan
    • Bengt Svensson
    • Vi bjuder på kaffe/te och macka.

Information

    • 2026-04-14
      • 2026-04-16 18:00 - 19:30
    • Farsta Gård, Ladan
    • Bengt Svensson
    • Vi bjuder på kaffe/te och macka.

RF-SISU är Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna regionalt. Vi har två uppdrag, idrott och folkbildning. 
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund. Vi erbjuder folkbildning i idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.