Inbjudan regionsdomarutbildning
INBJUDAN TILL REGIONSDOMARUTBILDNING
Kurser Datum Plats
Hudiksvall 5 september Meddelas senare
Gävle 12 september Meddelas senare
Falun 29 augusti Idrottens hus Falun
Västerås 5 september Hotell Mälarporten
Örebro 5 september Idrottens hus Örebro
Karlstad 12 september Scandic Klarälven
Om datumet för den kurs som ligger närmast din bostadsort inte passar, kan du välja ett annat kurstillfälle i anmälan.
Ansvarig kursledare:
Hudiksvall – Björn Larsson
Gävle – Dick Wallström
Falun – Joakim Sanders
Västerås – Henrik Nordström
Örebro – Peter Hysing
Karlstad – Tobias Nederman
Kursavgift
Kursavgiften är 1 000 kr och betalas, liksom förra året, via Swish till 123 168 74 17 senast den 30 oktober. Ange namn och kursort i betalningen.
Exempel: Rasmus Strömberg, Falun
Har du frågor om kursavgiften eller betalningen, kontakta Rasmus Strömberg eller ansvarig kursledare för ditt kurstillfälle.
Registerutdrag
Som vanligt begär vi inför säsongen in registerutdrag på samtliga domare i våra serier. Utdraget skall tas med till respektive kurs. Se länk nedan:
https://polisen.se/tjanster -tillstand/belastningsregistret/barn -annan -verksamhet/
Detta är obligatoriskt för samtliga domare, coacher och ledningsgrupper 2026/2027.
Tester
Alla deltagare kommer genomföra tester för att ha slutfört utbildningen. De testerna är som tidigare regelprov, DAST test och teknikbanan.
Regelprovet
Syfte: Testa domarens regelkunskap och tillämpning.
Genomförande: Vid den fysiska utbildningen genomför domare ett (1) test på 40 frågor. 30 rätt krävs för godkänt resultat.
Deltagarna medhaver utrustning för att kunna genomföra ett digitalt prov så som laptop, surfplatta eller mobiltelefon. Regelprovet kommer gå att få uppläst direkt på plattformen så önskar du uppläst så medtager du hörlurar till din enhet.
DAST-testet
Syfte: testa av domarens syreupptagningsförmåga på is.
Genomförande: Vid annat tillfälle än datumet som utbildningen genomförs. (Meddelas senare)
DAST-testet består av fyra stycken heat, där varje heat består av 6 åkningar från icinglinje till icinglinje, för totalt 24 stycken passager över isen. Mellan varje heat är det två minuters vila. Vid varje icinglinje ska domaren göra ett stopp med minst en skridsko över linjen, innan man vänder tillbaka åt andra hållet.
Tiderna för de fyra heaten läggs sedan ihop till din sammanlagda tid.
Teknikbanan
Syfte: Testa domarens förmåga att vara snabb och rörlig på kortare sträckor.
Genomförande: Vid annat tillfälle än datumet som utbildningen genomförs. (Meddelas senare)
Domaren åker på en bana som är uppställd mellan blålinjerna bestående av fem konor. Start och mål är vid tekningspunkten i ytterzonen. Domaren ska åka framlänges mellan konorna fram tills man når den sista konan, innan man vänder till baklänges. Efter baklängesåkning till genom alla konorna, vänder man igen till framlängesåkning.
Man åker nu framlänges genom konerna en gång till innan man vänder till baklänges en andra gång vid den bortre konan, och åker sedan baklänges hela vägen in i mål.
https://domarakademin.nu/ovningar/vilka-istester-genomfor-domarna-innan-en-sasong
| Nivå | DAST-test max | Teknikbana max | Reglerprov |
| Region C | Genomfört | Genomfört | Genomfört |
| Region B | 236,99 | 26 | 30 |
| Region A | 230,99 | 24 | 32 |
Regionsdomarutbildning - Region A
Precis som säsongen 2025/2026 kommer en vidareutbildning att genomföras för domare som kan komma att kategoriseras som Regionsdomare A. Syftet är att ge domarna bästa möjliga förutsättningar att förbereda sig och tydliggöra vilka förväntningar som gäller för dig som siktar mot denna nivå.
Kurser
Avesta 7 november Hotell Riverside
Ansvarig kursledare
Kursavgift
Ingår i betalad utbildning
Tester/Krav
För att kunna bli nominerad till kursen i Avesta av respektive funktionärs kommitté behöver du klara kraven för Region B eller högre i säsongens tester. Domare som uppnår Region B, men inte högre, får göra ett nytt is-test inför Avesta för möjlighet att bli kategoriserade som Region A efter genomförd kurs och ett nytt regelprov på träffen i Avesta.
Detta görs för att säkerställa att de domare som anmäls till Svenska Ishockeyförbundet som region A kan få matcher i högre serier under säsongen och uppfyller förbundets krav.
Information
-
-
-
-
- 2026-08-29 00:00 - 2026-09-13 00:00
-
Information
-
-
-
-
- 2026-08-29 00:00 - 2026-09-13 00:00
-
Vi består av tre delar: studieförbundet SISU Idrottsutbildarna, förlaget SISU Idrottsböcker och Bosön Idrottsfolkhögskola. Tillsammans och var för sig driver vi på och stöder utveckling inom idrotten.