Webbanmälan

"Knäkontroll" förebygg skador - för att prestera

Genom att använda ett enkelt förebyggande träningsprogram, knäkontroll, kan knäskador minska avsevärt. Det visar en studie som gjordes 2009 på uppdrag av Folksam och Svenska Fotbollsförbundet där mer än 4500 tjejspelare i åldern 13-17 år i Sverige deltog. Studien har genererat i Cd.N Knäkontroll förebygg skador - prestera bättre.
Sammanställningen visar att nyckeln till en framgångsrik skadeförebyggande träning är att träna med tonvikt på knäkontroll och bålstabilitet. Dessutom visar den att övningarna ska vara enkla och så grenspecifika att de går att väva in i ordinarie träning.
Kom i träningskläder då utbildningen varvas med teori och praktik. Anders Broström, sjukgymnast, kommer att ge en teoretisk bakgrund till bl. a knäskador och effekterna av träningsprogrammet knäkontroll samt ett praktiskt pass med genomgång av grundläggande övningar från Cd:n Knäkontroll.

Information

      • 2012-11-27 18:00 - 21:00
    • Testlabb, Karlskrona
    • Anders Broström

Information

      • 2012-11-27 18:00 - 21:00
    • Testlabb, Karlskrona
    • Anders Broström
    • 300 SEK
    • 300 kronor inkl. Cd:n Knäkontroll (varav 200 kronor som sedan subventioneras via Idrottslyftet Ledarförsörjning)

RF-SISU är Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna regionalt. Vi har två uppdrag, idrott och folkbildning.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund. Vi erbjuder folkbildning i idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.