Webbanmälan

Introduktionsutbildning för föreningsledare

Denna introduktionsutbildning är tänkt att ge dig en första inblick i vad det innebär att vara föreningsledare inom idrotten. Du får lära dig hur du kan skapa förutsättningar för idrottens gemensamma mål. Vi hoppas framför allt att materialet ska inspirera dig till ett spännande och viktigt uppdrag.

Inför utbildningen kommer du att få förbereda dig genom att gå igenom några reflektionsfrågor. Det för att du på bästa sätt ska vara förberedd på hur din förening ser ut.

Under den här utbildningsdagen kommer vi att gå igenom fyra olika delar:

  • Föreningen och demokratin
  • Föreningen och idén
  • Föreningen och verksamheten
  • Föreningen och engagemanget

Den här dagen kommer vara en blandning mellan ren kunskapspåfyllnad med reflektions,- och diskussionspass. 

Målgrupp: Organisationsledare (styrelse), aktivitetsledare och föreningsorganisationsnyfikna

Det är med stor fördel om ni är fler från er förening som deltar. 

Kostnad: Utbildningen är kostnadsfri för dig som är ansluten till en Schackförening inom Stockholms Schackförbund

Avanmälan: Avanmälan görs senast den 5 maj, avanmälan eller ingen avanmälan efter den 5 maj kommer föreningen aviseras en kostnad om 500,- kronor.

Utbildningen sker genom samverkan mellan Stockholms Schackförbund och RF-SISU Stockholm

Information

      • 2026-05-10 10:00 - 15:30
    • RF-SISU Stockholm
    • Thomas Björkman
    • Fika och lunch
    • Senast 5 maj, efter det tillkommen en avbokningskostnad om 500,- kronor

Information

      • 2026-05-10 10:00 - 15:30
    • RF-SISU Stockholm
    • Thomas Björkman
    • Fika och lunch
    • Senast 5 maj, efter det tillkommen en avbokningskostnad om 500,- kronor

RF-SISU är Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna regionalt. Vi har två uppdrag, idrott och folkbildning. 
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund. Vi erbjuder folkbildning i idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.