IdrottOnline Klubb - Avgiftshantering och bokföring med Speedledger
Denna utbildning riktar sig till dig som hanterar avgifter i IdrottOnline och vill lära dig mer om den hanteringen samt koppling till Speedledger. Utbildningen går inte igenom övriga alternativ i IdrottOnline.
Mål med utbildningen
Deltagarna ska efter genomgången utbildning behärska grunderna för avgiftshantering i IdrottOnline samt ha testat kopplingen till Speedledger.
Förkunskapskrav
En förutsättning för att delta på kursen är att man sedan tidigare har viss vana av IdrottOnline, samt att man har rätt behörighet.
Rätt behörighet för denna utbildning får man genom att ha rollen "Kassör".
Innehåll
Kursen hålls bäst i din egen föreningsmiljö, men det finns tillgång till några övningsmiljöer på plats. Testmiljö för Speedledgers program finns att låna vid utbildningstillfället.
Under utbildningen går vi igenom:
- Ordning och reda i medlemsregistret - vad behöver vara gjort för att avgiftshanteringen skall funka
- Skapa avgifter med eller utan rabatthantering
- Tillsätt avgifter och skicka ut till mottagare
- Koppla ihop IdrottOnline med Speedledger
- Skicka fakturor och avier via Speedledger
Information
-
- 2015-04-29
-
-
- 2015-04-27 18:00 - 21:00
-
-
- Stockholmsidrottens Kansli, Solna
-
- Michael Hansson Löfqvist
-
- Kaffe och smörgås
-
- Vid avbokning senare än 1 vecka före kursstart debiteras 100% av kursavgiften, om det inte kan styrkas med läkarintyg. Då debiteras 200 kr.
Information
-
- 2015-04-29
-
-
- 2015-04-27 18:00 - 21:00
-
-
- Stockholmsidrottens Kansli, Solna
-
- Michael Hansson Löfqvist
-
- Kaffe och smörgås
-
- Vid avbokning senare än 1 vecka före kursstart debiteras 100% av kursavgiften, om det inte kan styrkas med läkarintyg. Då debiteras 200 kr.

SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund. Vi erbjuder folkbildning i idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.